Federasyonumuzun 2013 Yılı Faaliyet Programında yer alan Satranç Türkiye Şampiyonası 31 Ocak 03 Şubat 2013 tarihleri arasında Antalya’nın Kemer İlçesinde  yapılacaktır.

 
 
 
Şampiyonanın düzenleneceği Yer  : ROSE BEACH RESIDENCE HOTEL / KEMER
 
 
ROSE BEACH RESIDENCE HOTEL ‘de 2 veya 3 Kişilik Odalarda Kişi Başı Tam Pansiyon 50,00 TL ‘dir. Otelde konaklama yapmayanlar Kişi başı Öğle ve Akşam yemeği ile Cafe – Break Hizmetinden yararlanmak için 30,00 TL ücreti Otele ödemeleri gerekmektedir.
Otel Konaklama Ücreti ve Rezervasyon Otel yetkilileri tarafından alınacak olup , Rezervasyon için Yetkili kişinin adı ve telefon numarası aşağıya yazılmıştır.
 
Rezervasyon için Aydan Hanım  : 0242 814 56 00 

 

2013 GÖRME ENGELLİLER (Genel- Bayan- Gençler)
TÜRKİYE SATRANÇ ŞAMPİYONASI
İLİ ANTALYA
Başlama-Bitiş Tarihi
31 Ocak–3 Şubat 2013
Adresi ROSE BEACH RESIDENCE HOTEL Atatürk Bul. Yenimahalle 07980 Kemer - Antalya Tel: 0242 814 56 00
Son Başvuru Tarihi 25.01.2013 Saat:18:00 Sistem İsviçre Sistemi 7 Tur bireysel yarışma. (Katılımcı sayısına göre başhakem tur sayısını artırmaya ya da azaltmaya yetkilidir.)
Düşünme Süresi 90+ hamle başına 30 saniye eklemeli
Organizasyon Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu
Ödüller
1-      Genel kategoride dereceye giren kulüplere kupa, oyuncularına madalya,
2-      Bireyselde üç kategoride de ilk üç dereceyi alan oyunculara madalya verilir.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1. GENEL ESASLAR
Şampiyonada Uluslararası Görme Engelliler Satranç Birliği (IBCA), FIDE ve TSF kuralları esastır.
2. KATILIM -BAŞVURU
a. Türkiye 2013 Görme Engelliler Satranç Şampiyonası, Görme Engelliler Federasyonu’na bağlı ve 2013 vizesi yapılmış tüm sporculara açıktır.
b. Şampiyonaya her kulüp, dilediği kadar oyuncu ve takım ile katılabilir.  
c. Takım sıralamasında yer alabilmek için en az dört oyuncuyla yarışmaya katılma koşulu aranır.  (Söz edilen dört kişi iki genel, bir bayan ve bir genç sporcudan oluşmaktadır. (01.01.1993 ve sonra doğanlar genç sporcu olarak kabul edilir.)
c. Başvurular 25 Ocak 2013 Saat:18:00’a kadar federasyonumuza faks yoluyla (Faks no 0312 310 13 65) Ek–1 doldurularak yapılacaktır. Eksik bilgi ya da geç başvurulardan başvuru sahibi sorumludur.
e. Göz Muayenesi yapılmayacaktır.
 3. TURNUVA UYGULAMASI
1. Yarışma gençler, bayanlar ve genel olmak üzerede üç kategoride yapılacaktır. (Yarışmalara bir kulüp adına ya da bireysel olarak katılmak mümkündür.)
A. Gençler kategorisi:1 Ocak 1993 ve daha sonra doğanlar katılabilir. Yarışma sonunda bireysel sıralama ilan edilir.
B. Bayanlar kategorisi: Her yaştaki bayan sporcu katılabilir. Yarışma sonunda bireysel sıralama ilan edilir.
C. Genel kategori: Bu kategori bir kulübe bütün sporculara açıktır. (İsteyen, gençler ve bayanlar da bu kategoride yarışabilir.)
Bu kategoride yapılan yarışma sonunda bireysel sıralama ve takım sıralaması ilan edilecektir. Takım sıralaması her kulüpten en yüksek puanlı iki genel, bir bayan ve bir genç (toplam dört) sporcunun puanları toplanarak yapılır.
1.       Turnuvaya geç kalma süresi 15 dakikadır.
2.       Anlaşmalı beraberliklerde FIDE Satranç Kuralları 9.1.b geçerlidir.
3.       Yarışma, İsviçre sistemiyle, bireysel olarak 7 tur üzerinden oynanacaktır. Gerek görülürse, program, tur sayısı ve düşünme süresi gibi konularda başhakem değişiklik yapabilir. Bu tür değişiklikler Teknik Toplantı’da duyurulur.
  1. Yoklamasını zamanında yaptırmadığı için ilk tur eşlendirmeye alınmayan sporcular ELO ve UKD’sine bakılmaksızın alttan eşlendirilerek turnuvaya dahil edilirler.
  2. Şampiyonada notasyon tutmak ya da hamleleri kaydetmek ve satranç saati kullanmak zorunludur. (Hamlesini yazmayan ya da sesli kayıt tutmayan sporcu yarışmada oynayamaz.  Notasyon tutma konusunda refakatçilerden yardım alınamayacaktır.)
  3. Sporcular şampiyonaya gelirken satranç takımlarını yanlarında getirmek zorundadır. (Elinde konuşan saat bulunan sporcuların saatlerini beraberinde getirmeleri gerekmektedir.)
 
4. EŞİTLİK BOZMA
Bireysel eşitlik bozma: Eş puanlı sporcular arasında derecelerin belirlenmesi amacıyla sırasıyla:
1- Buchholz -1 (alttan)
2- Buchholz -2 (alttan),
3- Sonneborn-Berger
4- Galibiyet sayısı
5- Oynamışlarsa aralarındaki maçın sonucuna, (oynamışlar ve berabere kalmışlarsa siyahla oynayan oyuncu üst dereceyi alır.)
6- Eşitlik hala bozulmamışsa kura çekilir.
Takım eşitlik bozma:
1-      Takım puanlarının eşit olması durumunda oyuncuların bireysel eşitlik bozma puanlarına bakılır.
 
 5. İTİRAZ KURULU
GESF İtiraz Kurulları Prosedürü uyarınca kurulacak itiraz kurulu, itirazları değerlendirir. İtirazlar, itiraza ilişkin maçın oynandığı turun bitiminden sonra en geç 15 dakika içinde yazılı olarak başhakeme yapılacaktır. İtiraz güvence bedeli 150,00.-TL’dir. İtirazlar değerlendirilerek başvuru sahibinin haklı olduğuna karar verilirse güvence bedeli ilgiliye geri ödenir.
 
 
 6. DEĞERLENDİRME:
Şampiyona sonuçları UKD hesaplamaları için TSF’ye gönderilecek, gerekli koşullar sağlanırsa ELO hesaplamaları için de gerekli yazışmalar yapılacaktır.
7. KAZANILACAK HAKLAR VE KOŞULLARI
a. Ödül: Bireysel sıralamada dereceye giren sporculara madalya, takım sıralamasında dereceye giren kulüplere kupa, dereceye giren takımların sporcularına madalya verilir.
b. Milli takımın oluşturulması:
1- 2012 Görme Engelliler Türkiye Şampiyonu ve 2013 Türkiye Bireysel sıralamada ilk 9’da yer alan sporcular (2012 şampiyonunun ilk 9’da yer alması durumunda ilk 10 (toplam 10 sporcu) arasında döner turnuva yapılarak milli takımda yer alacak dört sporcu belirlenir.
2- Döner turnuva yapılamayacak olursa 2012 Türkiye Şampiyonu ve 2013 Türkiye Bireysel Şampiyonasındaki ilk üç sporcu (2012 Türkiye Şampiyonunun ilk üçte yer alması durumunda ilk dört sporcu) ulusal takımda yer alır.
3- Beşinci oyuncunun kim olacağı Federasyon Teknik Kurulu’nun yetkisindedir.
 4-Bayanlarda ve gençlerde en başarılı sporcunun katılımıyla ulusal takım 7 kişiden oluşturulur. (Gençlerde ve bayanlarda başarılı olan sporcunun kendi kategorisinde ya da genel kategoride oynadığına bakılmaksızın aldığı puan esas alınır.)
5- Uluslararası bayanlar ve gençler şampiyonalarına 4. maddede tanımlanan en başarılı      bayan ve genç sporcu katılabilir.
6- Uluslararası yarışmalara katılabilmek için satranç kamplarına katılmak zorunludur.
7- GESFE yönetmeliklerine göre disiplin cezası alan sporcular milli takımda yer alamazlar.
8. MALİ KONULAR:
a. Takım sıralamasında ilk üçte yer alan kulüplere ve her kulüpten bir yöneticiye;
b. Bireysel sıralamada genelde ilk 45bayanlarda ilk 15 ve gençlerde ilk 30 sporcuya; her kulüpten 3 sporcusu dereceye giren kulübün bir idarecisi ya da refakatçisine (1 kişi), üçten fazla sporcusu dereceye giren kulübün bir idarecisi ve refakatçisi ya da antrenörüne (2 kişiye) harcırah ödemesi yapılacaktır. Refakatçiler kesinlikle görme engelli olmayacaktır, aksi takdirde ödeme yapılmayacaktır.
 b. Yol ücretleri otobüs rayiç listelerine göre ödenecektir.
 c. Ödemeler, lisanslarını ve kimlik belgelerini ibraz eden sporculara imza karşılığı ya da parmak izi alınarak kendi hesabına veya kendi adına mutemet tayin ettiği kişinin banka hesabına yapılacaktır.
 d. Kulüplerin Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri’nden alacakları onaylı kafile listelerini beraberlerinde getirmeleri zorunludur.
e. Hem takım sıralamasında, hem de bireysel sıralamada dereceye giren sporculara bir kez ödeme yapılır.
f.  Genelde ilk 45 ve bayanlarda 15 ve gençlerde ilk 30 kişilik sıralamaya giremeyerek harcırah alamayan sporcular il müdürlüklerinin bütçe imkanları doğrultusunda harcırahlarını İl Müdürlüklerinden alabileceklerdir.
  
9. YASAL SORUMLULUK
Şampiyonaya başvuru yapan tüm sporcular yönergeyi okumuş ve kabul etmiş sayılır.
 
  10. BAŞVURULAR:
    Başvurular en geç 25 Ocak 2013 tarihine kadar Ek–1 eksiksiz doldurarak Federasyonumuzun 0312 310 13 65 no’lu faksına yapılmalıdır. Başvurularınızı kulübünüz adına antetli kağıtla yapacaksanız lütfen başvuru formundaki bilgilere kendi başvuru formunuzda mutlaka yer veriniz.               
                  

 

11. TURNUVA PROGRAMI

 

Açıklama Tarih Saat
Teknik Toplantı ve yoklama 31 Ocak 2013 8:30
Listelerin ilanı 31 Ocak 2013 10:00
1. Tur 31 Ocak 2013 11:00
2. Tur 31 Ocak 2013 16:00
3. Tur 1 Şubat 2013 10:00
4.Tur 1 Şubat 2013 16:00
5.Tur 2 Şubat 2013 10:00
6. Tur 2 Şubat 2013 16:00
7.Tur 3 Şubat 2013 09:00
Ödül Töreni 3 Şubat 2013 14:30

 

 
 
LÜTFEN AŞAĞIDAKİ BİLGİLERİN TAMAMINI DOLDURUNUZ.
Ek–1

 

TÜRKİYE 2013 GÖRME ENGELLİLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI
BAŞVURU FORMU
KULÜP: İL:
Sıra No
Adı Soyadı
TC no
Doğum Tarihi
 Gün-ay-yıl
ELO
UKD
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Kulüp İletişim Bilgileri:
Telefon:
Faks:
Adres:
 
 
Tarih:
 
İmza
 
 
Kulüp Yöneticisinin adı ve Soyadı

 

 

 

Admin tarafından yazıldı 15 Ocak 2013 Salı 08:00:00 Categories: Satranç
Bu içeriği oyla 0 Oy

Gençlik ve Spor Bakanı

Mehmet Muharrem KASAPOĞLU

Spor Hizmetleri Genel Müdürü

Federasyon Başkanımız