IBSA GOALBALL AVRUPA ŞAMPİYONASINA TÜRKİYE BAYAN VE ERKEK MİLLİ TAKIMLARIMIZ DAMGASINI VURDU.

05-12 Temmuz 2015 tarihleri arasında Litvanya’nın Kaunas Şehrinde yapılmakta olan Goalball Avrupa Şampiyonasında Bayan ve Erkek milli takımlarımız Finale çıkarak madalyayı garantiledi.

Daha önce Dünya Şampiyonasında paralimpiklere gitmeyi garantiyen bayan milli takımımızın yanısıra  Goalball Erkek Milli takımımızda 2016 Rio Paralimpik oyunlarına katılma kotasını kazandı.

 

Bayan ve Erkeklerde 10 ar ülkenin mücadele ettiği şampiyonada takımlarımız;

Bayan Goalball Milli Takımımız Grubunda ilk maçında Ukraynayı 7-1 ikinci maçında İspanyayı 11-1 teknik üstünlükle İsrail’i 9-7 Yunanistan’ı 12-2 teknik üstünlükle yenerek grubunu namağlup birinci olarak bitirip çeyrek finalde İsveç'le eşleşti burada da üstün bir oyunla İsveç’i 5-0 net bir skorla yenerek yarı finale adını yazdırdı. Yarı finalde ise Ukrayna ile eşleşen bayan milli takımımız Ukrayna’yı 12-2 lik teknik üstünlükle yenerek adını finale yazdırdı.

Erkek Goalball Milli Takımımız ise Grubunda ilk maçında Belçikayı 9-5 yendi ikinci maçında Ukrayna’ya 8-7 yenilen millilerimiz sonraki maçlarında İspanya’yı 5-1, Finlandiya’yı 10-6 yenerek grubunda ikinci olarak çeyrek finale yükseldi. Çeyrek finalde İsveç'le eşleşen millilerimiz İsveç’i 5-4’le geçerek yarı finalde güçlü Çek Cumhuriyeti’ni 10-8 yenip finale adını yazdırarak 2016 Rio Paralampik oyunlarına katılmaya hak kazandı.

11.07. 2015 Cumartesi günü Bayan Milli Takımımız Rusya ile Erkek Milli takımımız ise Finlandiya ile şampiyonluk maçına çıkacak.

Görme Engelliler Spor Federasyonu başkanı Abdullah Çetin Yarı final maçları sonucunda yapmış olduğu açıklamada; Şunları Söyledi. “ Bayan ve Erkek Goalball Milli Takımlarımız Avrupa Şampiyonasına damgasını vurmuşlardır. İnanıyorum ki Yarınki maçlarda iki takımımızda altın madalya alarak ülkemize dönecek. Erkek Milli Takımımız Cumhuriyet Tarihinde ilk defa takım sporlarında Paralimpiklere gitme hakkını iki kez üst üste alarakak tarihe geçti. Goalball erkek Milli Takımımız ile Çok önceden Paralimpiklere gitme kotasını alan Bayan Goalball Milli Takımımızı tebrik ediyorum. Sporcularımızın bu başarıya ulaşmasında emeği geçen Başta spor bakanımız ve spor genel müdürümüz olmak üzere, Bakanlık Teşkilatına, Milli Takım Teknik Direktörlerimize, Antrenörlerimize ve camiamıza teşekkür ediyorum.” Dedi. 

Eren Yıldırım tarafından yazıldı 10 Temmuz 2015 Cuma 21:13:00 Categories: GoalBall
Bu içeriği oyla 0 Oy