Federasyonumuzun 2012 Yılı Faaliyet Programında yer alan Futsal B1 1.ve 2.Lig 2.Devre ve Yükselme Grubu Müsabakaları 26-30 Eylül 2012 tarihleri arasında Mersin İlinde yapılacaktır. Futsal B1 1.ve 2.Lig 2.Devre ve Yükselme Grubu Müsabakaları Yeni Talimatı aşağıdadır.

 

Müsabaka Talimatını Word Dökümanı olarak almak için Tıklayınız...

 

 

 

Sayı     : GESFED /                                                                                                 / 2012
Konu   : Futsal B-1 Kulüpler A ve B grubu (1. ve 2.Lig) 2.Devre  ve Yükselme Grubu Müsabakaları
                 
GÖRME ENGELLLİLER SPOR KULÜBÜ BAŞKANLIĞINA
……………
 
Görme Engelliler Spor Federasyonunun 2012 yılı faaliyet programında yer alan Futsal B – 1 A-Grubu (1.lig), B-Grubu (2.lig) 26-30 Eylül  2012 tarihleri arasında 2.devre Kulüpler Türkiye Futsal Ligi ve Yükselme Grubu müsabakaları Mersin İli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Tesislerinde yapılacaktır.
 
1-   A- 1. Ve 2. Lig Müsabakaların teknik toplantısı 26 Eylül 2012 Çarşamba  günü saat 09:00 da Mersin Gençlik Hizmetler ve Spor İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılacaktır.
        B- Yükselme grubu kura çekimi ve teknik toplantısı 28 Eylül 2012 Cuma günü saat 08:45 de Mersin Gençlik Hizmetler ve Spor İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılacaktır.
2- Müsabakalar; FIFA, IBSA ve TFF Futsal kurallarına göre yapılacaktır.
3- İtiraz jürisi Federasyon Temsilcisi, MHK’den bir üye ve teknik kuruldan bir üyeden oluşacaktır.
4- Müsabakalara Futsal Lig talimatında Lige katılma hakkı elde eden   görme engelli spor kulüpleri katılacaktır.
1. LİG TAKIMLARI
            1-Ankara Çankaya Bld. G.E.S.K
2-İstanbul İsgör S.K
3-Balıkesir GESK
4-Gaziantep Zeuğma G.E.S.K
5-Kayseri GESK
6-Gaziantep Mithat Enç K.S.K
7-Ankara Altınokta S.K.
8-Malatya GESK
2.LİG TAKIMLARI
            1-Erbaa Bld. Erbelen S.K.
2-Samsun Altınokta G.E.S.K.
3-Ankara Aktif Gençler S.K
4-Ankara Başkent G.E.S.K
5-İstanbul Turged S.K
6-Ordu G.E.S.K
7-Ankara Görbir S.K.
8-Harput G.E.S.K
            YÜKSELME GRUBU TAKIMLARI
1-       BURSA ULUDAĞ ENGELLİLER
2-       İZMİR ÇAĞDAŞ GÖRMEYENLER
3-       OSMANİYE AKTİF GENÇLER
4-       İZMİR GÖRME ENGELLİLER
5-       DİYARBAKIR GÖRME ENGELLİLER SP.KLB.
6-       HATAY AKTİF GENÇLER
7-       KIRIKKALE ENGELLİLER SPOR KULÜBÜ
8-       MERSİN GÖRME ENGELLİLER SK.
9-       GÖRENKALPLER TANDEM SPOR KULÜBÜ
10-   KONYA MEVLENA GÖRME ENGELLLİLER
11-   BURSA ALTINOKTA GÖRME ENGELLİLER
12-   ANKARA MİTHAT ENÇ GÖREN KALPLER
 
5-Müsabakalara katılmayacak takımlar 25 Eylül 2012 mesai bitimine kadar Federasyonumuzun ( 0312 ) 310 13 65 No’lu Faksına dilekçe ile bildirmeleri gerekmektedir.
 
6- Her kulüp en az 1 kaleci ve 4 oyuncu ile (En az 5 kişi ) sahaya çıkmak zorundadırlar. Oyuncuların hepsi       ( kaleci hariç )       B – 1 olmak zorundadır.
7-Takımlar 8 B-1 sporcu, 2 kaleci, 1 antrenör 1 yönlendirici, 1 Refakatçi veya İdareciden oluşacaktır.
8-Futsal Ligine katılan takımlara 10 sporcu 1 antrenör, 1 yönlendirici 1 idareci veya refakatçi olmak üzere toplam 13 kişiye harcırah ödenecektir.Yükselme Grubunda mücadele edecek Takımlardan İlk 8 ( Sekiz )’ giren Takımlara harcırah ödenecektir. Ödemeler Türkiye Futbol Federasyon’undan müsabaka tarihine kadar ödenek gelmediği taktirde merkezi ödeme yolu ile yapılacaktır.
9- Ödemeler; görme engelli idareci ve sporculara parmak izi / imza alınarak bizzat kişinin kendi hesabına veya kendi adına mutemet tayin ettiği kişinin hesap numarasına yapılacaktır.
10- Maçlar iki devre halinde 20 dakika üzerinden süre durdurulmadan (mola , penaltı ve sakatlıklar hariç ) oynanacaktır. Her takımın her devre için 1 dakika mola hakkı olup, oyuncu değişikliği sınırsız olacaktır.
11-Her takım maç süresince sahada B – 1 düzeyindeki sporcuyu oynatacak, kulüpler sporcularının göz petlerini kendileri temin edeceklerdir. Kaleciler gören yada az gören olabilir.
12- Müsabakalar sentetik sahada oynanacağından takımlar halı saha ayakkabısı, şort, konç, tekmelik, forma malzemelerine sahip olacak, forma numaraları aynı olmayacaktır. Tekmelik ve göz petlerini temin edemeyen takım  maça çıkartılmayacak 15 dakika içerisinde temin edemezlerse hükmen mağlup sayılacaklardır.
13- Türkiye Futsal B-1 lig müsabakalarında, ve Yükselme gurubunda bulunan kulüpler 14 yaşından gün almamış  sporcu oynatamayacaktır.
14- Takımların puanlarının eşit olması halinde kendi aralarında oynadıkları maçlara bakılacak, eşitlik söz konusu ise genel averaja ,oda eşit ise sırasıyla en fazla gol atan ,en az gol yiyen oda eşit ise , en az kırmızı kart gören , oda eşit ise en az sarı kart gören,eşitlik bozulmaz ise kura çekilecektir.
Eğer 3 ve daha fazla takımın puanı eşit ise kendi aralarında oynadıkları maçlardan bir puanlama yapılacak yukarıdaki kriterler sırasıyla uygulanacaktır.
15- Oyun süresince 5 kişisel faul yapan oyuncu oyun dışı kalır.
16- Turnuva boyuncu sporcular aynı forma numarası ile oynayacaklardır.
17- Maçlar sentetik sahada oynanacaktır. Takımlar kura sırasına göre günde 3 maça kadar oynayabileceklerdir.
18- Forma numaraları 1 ile 99 arasında olacaktır. Numaralar formaların önünde ve arkasında okunabilir olacaktır.
19- Hükmen galibiyetlerde (3-0) 3 gol averaj olarak kaydedilmeyecektir. Fikstüre dahil edilen herhangi bir takım müsabakalardan çekildiğinde veya ihraç edildiğinde grubundaki kalan maçlardaki rakipleri 3-0 hükmen galip sayılacaktır.. 3 gol averaj olarak kaydedilmeyecektir. Çekilen veya ihraç edilen takımın daha önce oynadığı maçlar da onaylanmış maç sonuçları geçerli olacaktır. Puanlamalar galibiyet 3, beraberlik 1, mağlubiyet 0 puan olarak değerlendirilecektir. Maçların devre arası 5 dakika olacaktır.
20- Teknik toplantı da kurallarla ilgili detaylı olarak açıklama yapılacaktır.
21- Sportmenlik dışı davranan takımlar ( sahadan çekilme, olay çıkarma, vb. ) turnuvadan ihraç edilecekler ve Federasyonun Disiplin Kuruluna sevk edilerek, harcırahları  Ödenmeyecektir.
22- Sporcular koruyucu baslık kullanabilirler. Ancak tehlike yaratacak sert materyalden yapılmış başlık ve göz maskesi kullanamazlar. Hakem kontrolünde başlık ve maskelerin uygun olmadığı tespit edilirse maçın hakemi tarafından uygun hale getirtilerek oyuna devam edilir.
23- Her türlü itiraz müsabakadan sonra 30 dakika içerisinde bir depozitoyla birlikte Teknik Komite Başkanına – Müsabakaların başhakemine yazılı olarak yapılacaktır. ( İtiraz depozitosu   200 TL olacaktır ). İtiraz geçerli sayıldığında depozito geri verilecektir. Aksi takdirde Görme Engelliler Spor Federasyonu banka hesabına yatırılarak dekont ilgiliye itiraz dilekçesinde belirtilen adrese postalanır.
 
24- Bütün Görme Engelli sporcular müsabakalara lisanslı olarak katılacak olup, lisanslarda silinti, kazıntı ve tahrifat yapılmayacaktır. Lisanslar 2012 Vizeli ve Lisanslarında Futsal Branşı yazılacaktır. Lisanslarında Futsal Yazılı olamayan Sporcular müsabakalara alınmayacaktır.
25-Federasyonumuz tarafından yaptırılan görme keskinliği muayeneleri sonucunda B1 olanlar müsabakalara oyuncu olarak katılacaktır. Hastane Raporu geçerli değildir. Kaleciler için ise 2012 yılı vizeli lisanları yada sağlık raporları ile maçlarda oynayabileceklerdir. Kural dışı oyuncu oynattıkları tespit edilen Kulüpler (kural dışı oyuncu oynattıkları tüm maçlarda) hükmen mağlup sayılacak ve Federasyon Disiplin Kuruluna Sevk edilecektir. 
26- Müsabakalara katılacağını beyan edipte katılmayan kulüpler disiplin kuruluna sevk edilecek ve ligden düşürülecektir. 1. devre müsabakalarına katılmayan takımlar 2.devre müsabakalarına da katılamayacaklardır.
27- Maç fikstürü Federasyonun internet sitesinde yayınlanacaktır.
28- İştirakçi kulüpler illerindeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden onaylı listelerini getirmedikleri takdirde ücretleri ödenmeyecektir.
29- Kural ihlalleri ile ilgili itirazları itiraz jürisi karara bağlar.
30-Lig sonunda 1. lig den 3 takım 2.lige, 2. ligden 3 takım yükselme grubuna düşecektir. 2. ligden 3 takım 1. lige, yükselme grubundan da 3 takım 2. lige çıkacaktır.
31- Yükselme Grupları;
a)      10 ve daha fazla takımın katılımında 4 gruba ayrılacak( takım sayısına göre C ve D grupları 2 şer takım olacaktır), tek devreli lig oynadıktan sonra gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar yakın grubunun ilk iki takımıyla çapraz eleme müsabakası oynayacaklardır. Final grubuna kalan dört takım grup maçlarındaki puan durumu dikkate alınarak sıralanacak ve tek devreli lig oynanacaktır. İlk üç sırayı alacak takımlar 2.lige çıkacaktır.
b)      9 ve daha az takımın katılımında takımlar iki gruba ayrılacak, fazla takım A grubunda yer alacaktır( A grubu 5 takım, B grubu 4 takım gibi.). Gruplarında ilk iki sırayı alan takımlar grup maçlarındaki puan durumu dikkate alınarak sıralanacak (takım sayısı fazla olan gruptaki takımların son sıradaki takım ile yaptıkları maçlar dikkate alınmayacaktır) ve tek devreli lig oynanacaktır. İlk üç sırayı alacak takımlar 2.lige çıkacaktır.
32- Yükselme Grubunda Mücadele edecek Kulüplerimizden dereceye giremeyenler sporculara harcırahları bağlı bulundukları İl Müdürlüklerinin bütçe imkanları doğrultusunda verilebilir.
33-Bu Reglamanı Federasyon Başkanı yürütür.                
 
 
 
 
                                                                                                         Abdullah ÇETİN
                                                                                                       Federasyon Başkanı
 
 
Admin tarafından yazıldı 18 Eylül 2012 Salı 08:00:00 Categories: Futbol
Bu içeriği oyla 0 Oy