Federasyonumuzun 2011 yılı Faaliyet programında yer alan ve 27 - 30 Haziran 2011 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak B1 Futsal 1.ve 2.Lig müsabakaları talimatı yayınlanmıştır.

 MÜSABAKA TALİMATINI WORD DÖKÜMANI OLARAK ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

 
 
Sayı        : GESFED /                                                                             / 0 6/ 2011
Konu      : Futsal B-1 Kulüpler A ve B grubu (1. ve 2.Lig) 1.Devre Müsabakaları
                 
GÖRME ENGELLLİLER SPOR KULÜBÜ BAŞKANLIĞINA
                                                                               ……………
 
Görme Engelliler Spor Federasyonunun 2011 yılı faaliyet programında yer alan Futsal B – 1 A-Grubu (1.lig) ve B-Grubu (2.lig) 1.devre Kulüpler Türkiye Futsal Ligi müsabakaları 27-30 Haziran 2011 tarihleri arasında Ankara’da yapılacaktır.
1-Müsabakaların teknik toplantısı 27 Haziran 2011 Pazartesi günü saat 08:30 Altındağ Spor Kompleksinde yapılacaktır.
2- Müsabakalar; FİFA Kuralları ve IBSA Futsal kurallarına göre yapılacaktır.
3- İtiraz jürisi Federasyon Temsilcisi,MHK’den bir üye ve teknik kuruldan bir üyeden oluşacaktır.
4- Müsabakalara Futsal Lig talimatında Lige katılma hakkı elde eden   görme engelli spor kulüpleri katılacaktır. (Ek-1)
5-Müsabakalara katılmayacak takımlar 20 Haziran 2011 mesai bitimine kadar federasyona dilekçe ile bildirmeleri gerekmektedir.
6- Her kulüp en az 1 kaleci ve 4 oyuncu ile (En az 5 kişi ) sahaya çıkmak zorundadırlar. Oyuncuların hepsi  ( kaleci hariç )   B – 1 olmak zorundadır.
7-Takımlar 8 B-1 sporcu, 2 kaleci,1 antrenör 1 yönlendirici veya Refakatçiden oluşacaktır.
8-Futsal Ligine katılan takımlara 10 sporcu 1 antrenör ve 1 idareci veya refakatçi-yönlendirici toplam 12 kişiye harcırah ödenecektir.
9- Maçlar iki devre halinde 20 dakika üzerinden süre durdurulmadan (mola , penaltı ve sakatlıklar harici ) oynanacaktır. Her takımın her devre için 1 dakika mola hakkı olup, oyuncu değişikliği sınırsız olacaktır.
10-Her takım maç süresince sahada mutlaka en az B – 1 düzeyinde görme keskinliğine sahip sporcuyu oynatacak, sporcuların bez göz maskesi olacak, göz maskelerini ve göz petlerini kulüpler kendileri temin edeceklerdir. Kaleciler gören yada az gören olabilir
11- Sporcular halı saha ayakkabısı, şort, konç, tekmelik, forma malzemelerine sahip olacak, forma numaraları aynı olmayacaktır. Tekmelikleri bulunmayan takım maça çıkartılmayacak temin edemezlerse hükmen mağlup sayılacaklardır.
 12- Türkiye Futsal B-1 liglerinde ve yükselme gurubu müsabakalarında kulüpler, 14 yaşından küçük olmamak şartı ile 40 yaş sınırlaması aranmayacaktır.
13- Takımların puanlarının eşit olması halinde kendi aralarında oynadıkları maça bakılacak,eşitlik söz konusu ise genel averaja ,oda eşit ise sırasıyla en fazla gol atan ,en az gol yiyen oda eşit ise , en az kırmızı kart gören , oda eşit ise en az sarı kart gören,eşitlik bozulmaz ise kura çekilecektir.
Eğer 3 ve daha fazla takımın puanı eşit ise kendi aralarında oynadıkları maçlardan bir puanlama yapılacak yukarıdaki kriterler sırasıyla uygulanacaktır.
14- Oyun süresince 5 kişisel faul yapan oyuncu oyun dışı kalır.
15- Turnuva boyuncu sporcular aynı forma numarası ile oynayacaklardır.
16- Maçlar sentetik sahada oynanacaktır. Takımlar kura sırasına göre günde 3 maça kadar oynayabileceklerdir.
17- Topa kayarak (yatarak ) müdahale etmek faulle cezalandırılır.
18- Forma numaraları 1 ile 12 arasında olacaktır. Numaralar formaların önünde ve arkasında okunabilir olmalıdır.
19- Hükmen galibiyetlerde (3-0) 3 gol averaj olarak kaydedilmeyecektir. Puanlamalar galibiyet 3, beraberlik 1, mağlubiyet 0 puan olarak değerlendirilecektir. Maçların devre arası 5 dakika olacaktır.
20- Teknik toplantı da kurallarla ilgili detaylı olarak açıklama yapılacaktır.
21- Top oyuna girerken 4 saniye kuralı uygulanacaktır.
22- Kırmızı kart gören oyuncu en az bir maç ceza alacak veya hakem raporuna göre turnuva boyunca ihraç edilecek yahut Federasyon Disiplin kuruluna sevk edilecektir.
23- Kaleciler hiçbir zaman kendi alanları dışında topla oynayamazlar,yaptırımı hakemin gözlemine bağlıdır.
24- Kaleciler kendi alanı dışında hiçbir atış-vuruş (Faul - Penaltı) kullanamazlar.
25- Kaleciler oyunu başlatırken top orta saha çizgisinin mutlaka gerisinde ( Kendi yarı alanı ) yere temas edecektir. Orta saha çizgisi ilerisine eliyle yada degaj ile uzun pas atamazlar. Bu durumda top karşı takıma geçer.
26- Sportmenlik dışı davranan takımlar ( sahadan çekilme, olay çıkarma, vb. ) turnuvadan ihraç edilecekler ve Federasyonun Disiplin Kuruluna sevk edilerek ücreti ödenmeyecektir.
27- Sporcular koruyucu baslık kullanabilirler. Hakem kontrolünde başlıkların uygun olmadığı tespit edilirse hakem tarafından çıkartılır ve oyuna devam edilir.
28- Bir devrede 3 faul hakkını dolduran takıma 8 metre ( Kaleye 8 metreden az olan mesafeler hariç)penaltı uygulamasına geçilir.
29- Oyuncular topa yönlenirken çevrelerini uyarmak amacıyla ( Bende yada VOYL ) kelimeleri kullanmak zorundadır. Bu kelimeleri kullanmadan topa müdahale etmeye kalkan sporcunun aleyhine faul verilir.
30- Her türlü itiraz müsabakadan sonra 30 dakika içerisinde bir depozitoyla birlikte Teknik Komite Başkanına – Müsabakaların başhakemine yazılı olarak yapılacaktır. ( İtiraz depozitosu   250 TL olacaktır ). İtiraz geçerli sayıldığında depozito geri verilecektir. Aksi takdirde Görme Engelliler Spor Federasyonu banka hesabına yatırılarak dekont ilgiliye itiraz dilekçesinde belirtilen adrese postalanır.
31- Bütün sporcular müsabakalara lisanslı olarak katılacak olup, lisanslarda silinti, kazıntı ve tahrifat yapılmayacaktır. Lisanslar 2011 vizeli olacaktır. Federasyonumuz tarafından yaptırılan görme keskinliği muayeneleri sonucunda B1 olanlar müsabakalara oyuncu olarak katılacaktır. Hastane Raporu geçerli değildir. Kural dışı sporcu oynattıkları tespit edilen kulüpler maçın sonucuna bakılmaksızın 3-0 malüp ilan edilecek karşı takıma üç puan verilecek Federasyon Disiplin Kuruluna Sevk edilecektir. 
32- Müsabakalara katılacağını beyan edipte katılmayan kulüpler disiplin kuruluna sevk edilecek ve liğden düşürülecektir.1 devre müsabakalarına katılmayan takımlar 2.devre müsabakalarına da katılamayacaklardır.
33- Maç fikstürü federasyonun internet sitesinde yayınlanacaktır.
34- İştirakçi kulüpler illerindeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinden onaylı listelerini getirmedikleri takdirde ücretleri ödenmeyecektir.
35- Ödemeler; görme engelli idareci ve sporculara parmak izi / imza alınarak bizzat kişinin kendi hesabına veya kendi adına mutemet tayin ettiği kişinin hesap numarasına yapılacaktır.
36- Futsal B1 1.ve 2.Lig müsabakalarına Ankara İli dışından katılan tüm takımlara harcırah ödenecektir.
37-Kural ihlalleri ile ilgili itirazları itiraz jürisi karara bağlar.
38- Bu Reglamanı Federasyon Başkanı yürütür.                
 
 
Admin tarafından yazıldı 21 Haziran 2011 Salı 08:00:00 Categories: Futbol
Bu içeriği oyla 0 Oy