Federasyonumuzun 2014 Yılı Faaliyet Programında yer alan Satranç Türkiye Şampiyonası 29 Ocak - 02 Şubat 2014 tarihleri arasında Antalya'da yapılacaktır.

Müsabaka Salonunun açık adresi ileriki günlerde sitemizden ilan edilecektir.

 Müsabaka Talimatı aşağıdadır.
 
Yenilenmiş Müsabaka Talimatının Word Dökümanı olarak almak için Tıklayınız …
 
2014 GÖRME ENGELLİLER (Genel- Bayan- Gençler)
TÜRKİYE SATRANÇ ŞAMPİYONASI
İLİ ANTALYA
Başlama-Bitiş Tarihi
29 Ocak–2 Şubat 2014
Adresi Antalya
Son Başvuru Tarihi 24.01.2013 Saat:17:00 Sistem İsviçre Sistemi 8 Tur bireysel yarışma. (Katılımcı sayısına göre başhakem tur sayısını artırmaya ya da azaltmaya, eşlendirme sistemini değiştirmeye yetkilidir.)
Düşünme Süresi 90+ hamle başına 30 saniye eklemeli
Organizasyon Görme Engelliler Spor Federasyonu
Ödüller
1-      Genel kategoride dereceye giren kulüplere kupa, oyuncularına madalya,
2-      Bireyselde bütün kategorilerde ilk üç dereceyi alan oyunculara ve 1300 ve altı oyunculardan en iyi  performans gösteren 3 oyuncuya madalya verilir.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. GENEL ESASLAR

a.       Şampiyonada Uluslararası Görme Engelliler Satranç Birliği (IBCA), FIDE ve TSF kuralları esastır.  FIDE Satranç Kuralları 6.6.b uyarınca geç kalma süresi on beş (15) dakikadır.
b.      Anlaşmalı beraberliklerde FIDE Satranç Kuralları 9.1.b geçerlidir.
c.       Yarışma, İsviçre sistemiyle, bireysel olarak 8 tur üzerinden oynanacaktır. Gerek görülürse, program, tur sayısı ve düşünme süresi gibi konularda başhakem değişiklik yapabilir. Bu tür değişiklikler Teknik Toplantı’da duyurulur.
d.      Genel Kategoriye 100’den fazla başvuru olması durumunda ilk 6 turda hızlandırılmış eşlendirme sistemi uygulanacaktır.
 
e.      Yoklamasını zamanında yaptırmadığı için ilk tur eşlendirmeye alınmayan sporcular ELO ve UKD’sine bakılmaksızın alttan eşlendirilerek turnuvaya dahil edilirler.
f.        Şampiyonada notasyon tutmak ya da hamleleri kaydetmek ve satranç saati kullanmak zorunludur. (Hamlesini yazmayan ya da sesli kayıt tutmayan sporcu yarışmada oynayamaz. Notasyon tutma konusunda refakatçilerden yardım alınamayacaktır.)
g.       Sporcular şampiyonaya gelirken satranç takımlarını yanlarında getirmek zorundadır. (Elinde konuşan saat bulunan sporcuların saatlerini beraberinde getirmeleri gerekmektedir.)
 
 2. KATILIM -BAŞVURU
a. Türkiye 2014 Görme Engelliler Satranç Şampiyonası, Görme Engelliler Federasyonu’na bağlı ve 2014 vizesi yapılmış tüm sporculara açıktır.
b. Şampiyonaya her kulüp, dilediği kadar oyuncu ve takım ile katılabilir. 
c. Takım sıralamasında yer alabilmek için en az dört oyuncuyla yarışmaya katılma koşulu aranır. (Söz edilen dört kişi iki genel, bir bayan ve bir genç sporcudan oluşmaktadır. (01.01.1994 ve sonra doğanlar genç sporcu olarak kabul edilir.)
c. Başvurular 24 Ocak 2014 Saat:17:00’a kadar federasyonumuza faks yoluyla (Faks no 0312 310 13 65) Ek–1 doldurularak yapılacaktır. Eksik bilgi ya da geç başvurulardan başvuru sahibi sorumludur.
e. Göz Muayenesi yapılmayacaktır.
3. TURNUVA UYGULAMASI
A. Kategoriler:
Yarışma gençler, bayanlar ve genel olmak üzere üç kategoride yapılacaktır. (Yarışmalara bir kulüp adına ya da bireysel olarak katılmak mümkündür.)
A. Genel kategori: Bu kategori bütün görme engelli sporculara açıktır. (İsteyen, gençler ve bayanlar da bu kategoride yarışabilir.)    
Bu kategoride yapılan yarışma sonunda bireysel sıralama ve takım sıralaması ilan edilecektir. Takım sıralaması her kulüpten en yüksek puanlı iki genel, bir bayan ve bir genç (toplam dört) sporcunun puanları toplanarak yapılır.
B. Bayanlar kategorisi: Her yaştaki bayan sporcu katılabilir. Yarışma sonunda bireysel sıralama ilan edilir.
C. Gençler kategorisi:1 Ocak 1994 ve daha sonra doğanlar katılabilir. Yarışma sonunda bireysel sıralama ilan edilir. 
 Bu kategoriye 20 daha fazla sayıda 1 Ocak 1999 ve daha sonra doğumluların başvuru yapması durumunda Yıldızlar kategorisi başlığı altında dördüncü bir kategori açılacaktır.
D. Yıldızlar kategorisi: 1 Ocak 1999 daha sonra doğanlar bu kategoride yarışabilir. Bu kategorinin açılması için en az 20 kişinin kayıt yaptırması gerekir.
5. EŞİTLİK BOZMA
Bireysel eşitlik bozma: Eş puanlı sporcular arasında derecelerin belirlenmesi amacıyla sırasıyla:
1- Buchholz -1 (alttan)
2- Buchholz -2 (alttan),
3- Sonneborn-Berger
4- Galibiyet sayısı
5- Oynamışlarsa aralarındaki maçın sonucuna, (oynamışlar ve berabere kalmışlarsa siyahla oynayan oyuncu üst dereceyi alır.)
6- Eşitlik hala bozulmamışsa kura çekilir.
Takım eşitlik bozma:
Takım puanlarının eşit olması durumunda oyuncuların bireysel eşitlik bozma puanlarına bakılır.
6. İTİRAZ KURULU
GESF İtiraz Kurulları Prosedürü uyarınca kurulacak itiraz kurulu, itirazları değerlendirir. İtirazlar, itiraza ilişkin maçın oynandığı turun bitiminden sonra en geç 15 dakika içinde yazılı olarak başhakeme yapılacaktır. İtiraz güvence bedeli 150,00.-TL’dir. İtirazlar değerlendirilerek başvuru sahibinin haklı olduğuna karar verilirse güvence bedeli ilgiliye geri ödenir.
7. DEĞERLENDİRME:
Şampiyona sonuçları gerekli koşullar sağlanırsa ELO/UKD hesaplamalarında kullanılacaktır. 
8. KAZANILACAK HAKLAR VE KOŞULLARI
a. Ödül: Bireysel sıralamada dereceye giren sporculara madalya, takım sıralamasında dereceye giren kulüplere kupa, dereceye giren takımların sporcularına madalya verilir.
b. Milli takımın oluşturulması:
1- 2013 Görme Engelliler Türkiye Şampiyonu ve 2014 Türkiye Bireysel sıralamada ilk 9’da yer alan sporcular (2013 şampiyonunun ilk 9’da yer alması durumunda ilk 10 (toplam 10 sporcu) arasında döner turnuva yapılarak milli takımda yer alacak beş sporcu belirlenir.
2- Döner turnuva yapılamayacak olursa 2013 Türkiye Şampiyonu ve 2014 Türkiye Bireysel Şampiyonasındaki ilk dört sporcu (2013 Türkiye Şampiyonunun ilk dörtte yer alması durumunda ilk beş sporcu) ulusal takımda yer alır.
3-Bayanlarda ve gençlerde en başarılı sporcunun katılımıyla ulusal takım 7 kişiden oluşturulur. (Gençlerde ve bayanlarda başarılı olan sporcunun kendi kategorisinde ya da genel kategoride oynadığına bakılmaksızın aldığı puan esas alınır.)
4- Uluslararası bayanlar şampiyonasına, 2014 Türkiye Görme Engelliler Bayanlar Şampiyonasında ilk üçe giren bayan sporcular, Uluslararası gençler şampiyonasına, 2014 Türkiye Görme Engelliler Gençler Şampiyonasında ilk üçe giren genç sporcular katılacaktır.
5- Uluslararası yarışmalara katılabilmek için satranç kamplarına katılmak zorunludur.
6- GESFE yönetmeliklerine göre disiplin cezası alan sporcular milli takımda yer alamazlar.
9. MALİ KONULAR:
a. Takım sıralamasında ilk üçte yer alan kulüplere ve her kulüpten bir yöneticiye;
b. Bireysel sıralamada genelde ilk 45, genel kategoride 1300 ve altı reyting grubunda en iyi performans gösteren 5 sporcuya, gençlerde ilk 30 sporcuya, (Yıldızlar kategorisi açılırsa gençlerde ilk 25, yıldızlarda ilk beş kişiye)  bayanlarda ilk 15 ve her kulüpten 3 sporcusu dereceye giren kulübün bir idarecisi ya da refakatçisine (1 kişi), üçten fazla sporcusu dereceye giren kulübün bir idarecisi ve refakatçisi ya da antrenörüne (2 kişiye) harcırah ödemesi yapılacaktır. Refakatçiler kesinlikle görme engelli olmayacaktır, aksi takdirde ödeme yapılmayacaktır.
c. Yol ücretleri otobüs rayiç listelerine göre ödenecektir.
d. Ödemeler, lisanslarını ve kimlik belgelerini ibraz eden sporculara imza karşılığı ya da parmak izi alınarak kendi hesabına veya kendi adına mutemet tayin ettiği kişinin banka hesabına yapılacaktır.
e. Kulüplerin Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri’nden alacakları onaylı kafile listelerini beraberlerinde getirmeleri zorunludur.
f. Hem takım sıralamasında, hem de bireysel sıralamada dereceye giren sporculara bir kez ödeme yapılır.
g.Dereceye giremeyen sporculara harcırahları bağlı bulundukları İl Müdürlüklerinin bütçe imkanları doğrultusunda verilebilir.
10. YASAL SORUMLULUK
Şampiyonaya başvuru yapan tüm sporcular yönergeyi okumuş ve kabul etmiş sayılır.
   11.BAŞVURULAR:

    Başvurular en geç 24 Ocak 2014 tarihine kadar Ek–1 eksiksiz doldurarak Federasyonumuzun 0312 310 13 65 no’lu faksına yapılmalıdır. Başvurularınızı kulübünüz adına antetli kağıtla yapacaksanız lütfen başvuru formundaki bilgilere kendi başvuru formunuzda mutlaka yer veriniz.                     

12. TURNUVA PROGRAMI

 

Açıklama Tarih Saat
Yoklama 29 Ocak 2014 10.00-11.00
Teknik Toplantı 29 Ocak 2014 11.00
Listelerin ilanı 29 Ocak 2014 11.30
1. Tur 29 Ocak 2014 16.00
2. Tur 30 Ocak 2014 10.00
3. Tur 30 Ocak 2014 16.00
4.Tur 31 Ocak 2014 10.00
5.Tur 31 Ocak 2014 16.00
6. Tur 1 Şubat 2014 10.00
7.Tur 1 Şubat 2014 16.00
8.Tur 2Şubat 2014 09.00
Ödül Töreni 2 Şubat 2014 14.30

 

 
 
LÜTFEN AŞAĞIDAKİ BİLGİLERİN TAMAMINI DOLDURUNUZ.
Ek–1

 

TÜRKİYE 2014 GÖRME ENGELLİLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI
BAŞVURU FORMU
KULÜP: İL:
Adı Soyadı
Telefon
TC no
Doğum Tarihi
Gün-ay-yıl
ELO
UKD
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Kulüp İletişim Bilgileri:
Telefon:
Faks:
Adres:
 
 
Tarih:
 
İmza
 
 
Kulüp Yöneticisinin adı ve Soyadı

 

 
 
Admin tarafından yazıldı 13 Ocak 2014 Pazartesi 08:00:00 Categories: Satranç
Bu içeriği oyla 0 Oy

Gençlik ve Spor Bakanı

Mehmet Muharrem KASAPOĞLU

Spor Hizmetleri Genel Müdürü

Federasyon Başkanımız