20-30 Ağustos 2015 tarihleri arasında İngiltere'nin Hereford Kentinde düzenlenen Avrupa Görme Engelliler  B1 Futbol Şampiyonası'nda Milli Takımımız tarihinde ilk kez finale yükseldi ve 2016 Rio Paralimpik Oyunlarına katılmaya hak kazandı.

Millilerimiz grupta Almanya maçıyla turnuvaya başladı Almanya karşısında etkili oyunumuz Şampiyonada iyi işler yapacağımızın habercisi gibiydi fakat maç 0-0 berabere sonuçlandı, 

Sonraki maç Polonya ile oynanacak ve mutlak galip gelinmesi gereken bir maçtı, bu maçta Millilerimiz Polonya'yı adeta bozguna uğratarak 6-0 sahadan galip ayrıldı.

Grubumuzun 3. maçında Millilerimiz İtalya'yla karşılaştı ve Emrah ÖCAL'ın Hat-trick'iyle sahadan 3-0 galip ayrıldı ve yarı finali garantiledi.

Grup 1.liği maçında Millilerimiz İngiltere ev sahibi ve Şampiyonanın favorisi İngiltere karşısına çıktı, maçın ilk yarısını 1-0 önde kapatan millilerimiz 2. yarıda İngiltere'nin ataklarına karşı koyamayarak 2-1 sahadan yenik ayrıldı ve grup 2.si olarak yarı finale yükseldi.

Yarı final gününün ilk maçı İngiltere ile Rusya arasında oynandı. Rusya'nın katı defansını geçemeyen İngiltere gol pozisyonu bulmakta zorlandı. Mücadele 0-0 eşitlikle sonuçlandı ve maç penaltı atışlarında belirlendi. Rusya Favori İngiltereyi 2-0 penaltı atışları sonrası eledi

B1 Futbol Milli Takımımız ise Yarı finalde İspanya'yı penaltılarda 2-0 yenerek finale ve 2016 Paralimpik Oyunlara gitmeye hak kazandı.

Baştan sona her iki Takımın temkinli oyunuyla geçen yarı final golsüz beraberlikle sonuçlandı.

Beraberlikten sonra penaltı atışlarına millilerimiz Hasan Şatay'la başladı ve penaltıyı gole çevirdi.

Ispanyanın sağ Köşeye sert atılan penaltısını Ali AKTAŞ müthiş bir refleksle çıkarttı.

2. Penaltıyı Abdullah SÜMER kullandı ve mükemmel bir vuruşla gole çevirdi ve İspanya'nın 2. penaltısına Ali AKTAŞ'ın ellerinde eridi.

Milli Takımımız Hem Avrupa Şampiyonası Final biletini hemde 2016 Rio Paralimpik Oyunlar biletini kaptı.

Maçtan sonra Federasyon Başkanı Abdullah ÇETİN yaptığı açıklamada; Avrupa Şampiyonası Rio Paralimpik Oyunları Kotası alabilmemiz için son fırsattı ve bu fırsatı iyi değerlendirmemiz gerektiğinin bilincindeydik.Takımımıza desteğimizi sonuna kadar esirgemedik. Başta Milli Takımımızın Teknik Direktörü John BALL olmak üzere, Teknik ekipte yer alan Eren YILDIRM'a  Hasan YILDIRIM'a  Serkan GÜMÜŞ'e , Orçun TOPRAK'a, Ali Haydar ÇANKAYA'ya, tüm sporculara ve bu takımın buralara gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim. 

Ayrıca bizlerden desteklerini hiç bir zaman esirgemeyen başta Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay KILIÇ'a, Spor Genel Müdürü Mehmet BAYKAN'a, Spor Toto Teşkilat Başkanşığına, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığına ve TFF Engelliler Koordinasyon Başkanlığına ayrıca Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ. olmak üzere bizleri desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.'' dedi.

 

 

Eren Yıldırım tarafından yazıldı 29 Ağustos 2015 Cumartesi 03:09:00 Categories: Futbol Futbol
Bu içeriği oyla 0 Oy


Site Haritası | Yazdırılabilir görünüm | © 2008 - 2021 Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu

Powered by mojoPortal | HTML 5 | CSS | Design by styleshout